Тема. Казка
вчить, як на світі жить.
Мета.
Освітня. Поглиблювати знання
учнів про казку як вид усної народної творчості; розвивати вміння визначати головну думку
казки; ; розвивати вміння
характеризувати персонажів
відповідно до їхніх вчинків.
Розвивальна. Розвивати
увагу, мислення, уяву, пам’ять.
Виховна. Виховувати інтерес
до народної творчості
Ключові компетентності: читацька, загальнонавчальна ,
творчо – розвиваюча, креативна, комунікативна, предметна.
Обладнання. М’яч, зображення смайликів, картки з написом теми уроку, виставка книг,
складові таблиці для розчитування, казка «Лисиця, що мала мішок хитрощів і
кіт», картки для характеристики героїв казки, дві постаті (біла і чорна),
картки для характеристики двох силуетів, ляльки для казки «Колобок».
ХІД УРОКУ
І. Створення
позитивного емоційного настрою.
Доброго ранку, сонце привітне!
Доброго ранку, небо блакитне!
Доброго ранку, в небі пташки!
Доброго ранку, маленькі дубки!
Я вас вітаю, люблю, пізнаю,
бо живемо у одному краю.
ІІ.
Актуалізація опорних знань.
1. Вправа на формування діафраґмального дихання «Голосно – тихо говори».
—Давайте пограємо з вами в гру «Голосно – тихо говори»,
для того, щоб наші гості мали змогу з вами познайомитися.
(М’яч передається по колу одне одному. Діти вимовляють
одне одному свої імена, чергуючи тихе і голосне говоріння. Вимовляють свої
імена по черзі, чергуючи високий і низький голос.)
2.
Комунікативна вправа.
(На плакаті зображені смайлики: перший – сумний, другий –
веселий, третій – здивований, четвертий – сердитий, п’ятий – задумливий, шостий
– переляканий).
—Роздивіться смайлики. Які вони? На якого з них хочете
бути схожі ви?
—Вам усім сподобався усміхнений смайлик. Щоб подобатися іншим, потрібно завжди
усміхатися, бути до всіх привітним. Кожного дня потрібно робити тільки добрі
справи, щоб радіти могли не тільки ви, а й ваші мами й тата, друзі чи просто
незнайомі. Робіть завжди добро!
—Усміхніться мені. Я бажаю вам, діти, гарного настрою на
весь урок, щоб вам легко і успішно працювалося.
ІІІ.
Повідомлення теми уроку.
1. Відгадування ключового слова.
—Зараз давайте всі разом полинемо у чарівну і добру
країну. Назву цієї країни прочитає той, хто складе разом перші букви слів: Катя,
Аня, Зоя, Костя, Антон. (Казка.)
2. Вступне слово вчителя.
У сиву давнину
із сонячного проміння, аромату фіалок і таємниці живої води народилася казка. І
світ Божий одразу повеселішав. Бо казка навчала людей любити красу, дарувати
натхнення, творити добро.
Кожен, кого вона торкнулася тендітною, ласкавою рукою, ставав
неперевершеним майстром своєї справи. Поет писав віршовані шедеври, пекар
випікав смачні булочки, швець радував замовників неймовірно гарними чобітками,
співак зачаровував слухачів дивовижними мелодіями. А ми, читаючи казки , стаємо
добрішими, щирішими, милосерднішими, вчимося співчувати, співпереживати,
засуджуємо витівки хитрої лисиці та хвалькуватого зайця, захоплюємося
винахідливістю рака, осла та радіємо за злагоду у сімействі їжаків, кепкуємо з
довірливого вовка.
—Отже, подорожувати ми будемо в країну Казки.
—Сьогодні ми проведемо урок позакласного читання за темою
«Казка вчить, як на світі жить».
ІV.Робота з виставкою
книг.
—Розгляньте виставку книг.
—Які книжки вам сподобались на виставці? Чому?
—Які з них ви читали?
—Яким словом можна назвати твори, які містять ці книжки? (Казки.)
—А чи задумувались ви над тим, чому живуть і не вмирають
народні казки?
(А безсмертні
вони тому, що в них живе сам народ, його мудрість, віра, працелюбність.)
—Які казки називають народними? (Ті, що передавалися в усній формі з покоління в покоління. Тому
автором цих казок вважають народ, а казки називають народними.)
—А якщо казку написав письменник? (Це авторська казка.)
V. Мовна розминка.
—Зараз ми виконаємо мовну розминку, щоб ви швидко могли
орієнтуватися у текстах, правильно і швидко їх читати.
1. Вправи на розвиток дихання і артикуляції.
Розспівування голосних
і – е – а – о;
е – а – о – у;
а – о – у – и.
«Пограй на трубі»
Наслідувати натиснення на клавіші і промовляти «Ту! Ту! Ту!»
«Косар»
Наслідувати рухи косаря і вимовляти: «Ж – і – х! Ж – у – х!»
«Веселі м’ячі»
Виконують стрибки, одночасно промовляючи слова по складах:
Зозуля, суниця, дитина, полуниця, паляниця.
Робота з скоромовкою
Ліз лис
Лисим лісом,
Ніс хвіст
Низом-низом.
Хвіст об терен
Обдер.
В лісі кажуть тепер:
«Ліз лис…»
Лисим лісом,
Ніс хвіст
Низом-низом.
Хвіст об терен
Обдер.
В лісі кажуть тепер:
«Ліз лис…»
2. Вправи для нарощування темпу читання.
Ø Читання за таблицею «Читай швидко, вимовляй чітко»
Ø Розчитування за складовою таблицею (табл. 1).
1й рядок – «гномики – велетні»;
2й рядок – запитання –відповідь;
3й рядок – хорове читання (чітко, ритмічно).
Фізкультхвилинка
На
мелодію української народної пісні
«Заспіваєм
пісню веселеньку…»
Затанцюймо дружно ми у парах,
Щоби весело усім нам стало.
Затанцюймо, закружляймо
І ногам ми волю даймо.
Ми підстрибнем дружно всі отак,
Потім затанцюємо гопак,
Щоби весело жилося нам,
Справжнім українським козакам
(співають хлопчики),
Щоби весело жилося нам,
Справжнім щирим україночкам (
співають дівчатка).
VІ. Читання та обговорення казки «Лисиця, що мала мішок хитрощів і кіт».
—Діти, з якою
народною казкою ви ознайомлювалися вдома? («Лисиця, що мала мішок хитрощів і
кіт».)
1. Первинне сприймання казки.
—Хто дійові особи казки?
—Кого зустріла лисиця у лісі?
2. Словникова робота.
—Щоб гарно читати, давайте підготуємося і навчимося
читати окремі слова з цього тексту та розкриємо значення деяких слів.
ЗДИБАЛИСЯ
ДОБРИДЕНЬ
ЯК СЯ МАЄШ
ВИДРЯПАВСЯ
ЗГОРДА
3. Читання казки «ланцюжком».
4. Вияснення розуміння змісту казки.
—Як привітався котик з лисичкою?
—Що відповіла лисиця на привітання кота?
—Про що запитала лисиця кота?
—Що відповів котик?
—Хто навчив кота бути вченим?
—Що ж котик вміє робити?
—А що має лисичка?
—Як ви розумієте, що це за мішок хитрощів?
—Що сталося з тваринами, коли показався мисливець?
5. Читання тексту казки, використовуючи різні види читання.
v Вправа «Сонечко».
v Вправа «Повітряна кулька» (читання речень на одному видиху).
v Вправа «Дзвіночок» (І – пошепки;
ІІ – напівголосно;
ІІІ – голосно;
ІV – напівголосно;
V- пошепки;
VІ – мовчки.)
v Вправа «Акула» (вчитель не дочитує слова в реченні, ніби їх «проковтнула
акула»; діти відшукують речення та дочитують його.)
6. Вибіркове читання.
—Прочитайте зачин казки.
—Прочитайте кінцівку.
—Відшукайте питальні речення. Правильно їх інтонуйте.
—Знайдіть і прочитайте окличні речення.
7. Читання казки в особах.
—Подумайте, яким голосом говорить лисичка? (Незадоволеним, сердитим, роздратованим.)
-А котик? (Лагідним,
спокійним.)
8. Характеристика героїв.
—З’єднайте риси характеру з відповідним героєм.
кмітливий розумний
лисиця кіт
ввічливий хвалькувата гордовита
ніжна
—Які слова не підійшли ні до кого? (Кмітливий, ніжна.)
9. Визначення головної думки казки.
—Які риси характеру засуджує народ в цій казці? (Самовпевненість, хвалькуватість,
зневажливість у ставленні до інших).
—Чого вчить казка?
VІІ. Етюди на тему «Гнів не приносить користь».
1. «Чорна рука – біла рука».
—Уявіть і покажіть спершу «чорну руку», готову до
агресії, а потім, за сигналом, перетворіть її на «білу руку» - розслаблену,
готову приголубити.
2. «Розлютилися – заспокоїлися».
За сигналом «розлютилися» діти напружують тіло, стискаючи
кулачки, за сигналом «заспокоїлися» - розслаблюють тіло і посміхаються.
Гімнастика для очей.
1.
Міцно заплющ очі (полічи до
п’яти), розплющ очі (полічи до п’яти).
Повтори вправу 4 – 6 разів.
2.
Швидко кліпай очима протягом
однієї хвилини.
3.
Заплющ очі. Обережно погладжуй
коловими рухами повіки подушечками пальців. Спочатку у напрямку від носа і
навпаки.
4.
Роби очима колові рухи: праворуч –
донизу – ліворуч – догори. Потім у зворотному напрямку. Повтори вправу 8 – 10
разів.
5.
Протягни руку вперед. Стеж за
кінчиком вказівного пальця, повільно наближаючи його до носа, потім повільно
його віддаляючи. Повтори вправу 5 разів.
6.
Вдивляйся вдалину, рахуючи до
трьох. Переведи погляд на кінчик носа та долічи до п’яти. Повторюй вправу 5 – 7
разів.
VІІІ. Розвиток мови, мовлення.
1. Бесіда – гра «Кольорові слова»
—Якими кольорами та символами ви б зобразили добро? (Світлими кольорами: квітка, сонце, хліб і
т. д.)
—А зло? (Темними,
чорними кольорами: хмари, зброя, акула, мухомор і т.д.)
(На дошці два силуети: чорний і білий).
—Підберіть слова до кожного силуета. (Злий, лихий, недобрий. Добрий гарний, славний.)
ІХ.
Театралізація казки «Колобок».
1. Слово вчителя.
—Давайте, діти, запросимо наших гостей до театру. Сьогодні
ми спробуємо бути акторами. Давайте швиденько зробимо сцену.
2.
Лялькова вистава
«Колобок»
3. Основна мета казок.
—Хто ж із вас здогадався, яка основна мета всіх казок? (Казка вчить, як на світі жить.)
Х. Підсумок
уроку.
1. Бесіда.
—Які риси характеру ви б хотіли взяти собі від казкових
героїв?
—Що найбільше сподобалося вам на нашому уроці?
-Казка – це диво. Вона дає нам змогу радіти, привід для
роздумів, повчає. Казки прославляють мудрих, працьовитих, хоробрих, добрих;
засуджують підступних, злих, зрадливих, ледачих.
Читайте
казки! Нехай вони ідуть по світу, виховуючи синів і доньок нашого народу,
вчать, як треба жити.
-Сьогодні, ви діти,
Гарно працювали,
І чесно бали заробляли.
Бажаю вам, щоб ви завжди жили в злагоді з собою і з усім,
що вас оточує.